Futás, ugrás és dobás

Atlétika

Az atlétika egy olyan sport, amely számos eseményből áll. Ezek az események magukban foglalják az atlétikát, például a futást, az ugrást és a dobást. Az események többsége egyedi, de néhány, a váltóeseményekhez hasonlóan, csapatot is bevon. A csapatversenyek pontokat osztanak az eseményekre, a sportolók pedig pontokat szereznek csapatuk összesített számához azáltal, hogy az egyéni versenyeken magasan végeznek.

A különböző események különböző képességeket igényelnek a siker érdekében. Vannak hosszú távú futások, amelyek állóképességet igényelnek, rövid gyorsasági futamok, és dobóesemények, amelyek technikát és erőt igényelnek. A könnyű atlétában való megfeleléshez kombinálnia kell a fizikai képességeket és a gyakorlatot.

Az atlétika története

Az atlétika az emberiség történetében valószínűleg a legrégebbi sport- vagy atlétikai verseny. A futóversenyek és az ugróversenyek már az ókori történelem óta léteznek. Még akkor is, ha a fiatal gyerekek versenyeznek másokkal versenyzéssel és ugrással, ez természetes dolog.

Az első olimpián csak egy verseny volt, és ez egy futóverseny volt, amelyet stadion futóversenynek hívtak. A verseny 200 yardos sprint körül zajlott. Voltak tisztviselők, akik meghatározták, ki nyert és kezdő blokkokat. Az első győztes egy Corisebus Elis nevű ember volt.

Az atlétika újabb nagy lépést tett a történelemben, amikor a görögök Kr. E. A stadion lábnyoma mellett négy további eseményt is felvettek, köztük gerelyhajítást, diszkoszvetést, távolugrást és birkózást. Ennek az öt eseménynek a pontjai összeadódnak az általános győztes meghatározásához.

További események kerültek az évek során. Az atlétika négyévente hatalmas nemzetközi sportággá és a nyári olimpia nagy részévé vált.

Versenyek pálya

A pályaversenyekre ma már beltéren vagy szabadban kerülhet sor. Egy tipikus szabadtéri stadionban ovális piszok, fűvel a közepén. Az ovális pálya szabványos hossza 400 m. A futási események a pályán zajlanak, míg az ugrás és a dobás a közepén, a füvön. Hosszabb versenyekre, például maratonra vagy terepfutásra a stadionon kívül kerül sor.

Híres atléták

A történelem során számos híres atlétika volt. Gyakran a legnépszerűbb a jelenlegi „leggyorsabb ember a világon”, aki a jelenlegi 100 méteres rekord tulajdonosa. Íme néhány leghíresebb atlétika:

Jim Thorpe - Jim Thorpe megnyerte az 1912-es olimpiai aranyérmet tíz- és öttusában. Profi futballista és baseball játékos is volt.

Jesse Owens - Jesse 4 aranyérmet nyert az 1936-os olimpián 100 méter, 200 méter, távolugrás és 4x100 váltóversenyben. Különösen nagy teljesítmény volt, amikor ezt Berlinben tette, Németország mint fekete ember Adolf Hitler előtt!

Carl Lewis - Carl Lewis 9 olimpiai aranyérmet nyert atlétikában.

Jackie Joyner-Kersee - Jackie óriási sportoló volt, aki olimpiai aranyérmet nyert a heptatlonban és a távolugrásban. A Sports Illustrated Women's magazin minden idők legnagyobb női sportolójának választotta.